8877
28005579

Tehnoloģiju sniegtās priekšrocības mūsdienīgā mežu apsaimniekošanā

Pievienots: 23.10.2018 10:55

Par to, kādēļ Dižozols savā praksē ievieš aizvien jaunas tehnoloģijas un kādu labumu tās sniedz mežu apsaimniekošanas klientiem, Dižozola biznesa sistēmu un procesu analītiķis Roberts Tomme stāsta aizrautīgi un ar neslēptu lepnumu, uzsverot, ka līdzīgu praksi Latvijā nepiedāvā neviens cits nozares konkurents,un ir pārliecināts, ka tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt apsaimniekošanas pakalpojuma pilnīgu caurspīdīgumu.

Daudzus no tehnoloģiskajiem jaunumiem esat ieviesuši salīdzinoši nesen – pēdējā gada laikā. Kas notika un kādēļ nolēmāt, ka nepieciešams to darīt?

Uz mežu apsaimniekošanas nozari ilgstoši ir kritusi aizdomu ēna par krāpnieciskām darbībām un negodīgu praksi. Pie mums ir vērsušies klienti, kas sarunu uzsāk ar vārdiem „mani pirms pāris gadiem apkrāpa uzņēmums X, kā lai zinu, ka varu jums uzticēties”. Jo vairāk šādu klientu vērsās pie mums, jo skaidrāk mēs sapratām, ka kaut kas ir fundamentāli jāmaina. Mēs gadu gaitā esam izstrādājuši vislabāko iespējamo pakalpojumu, kas ļauj katram meža saimniekam no sava īpašuma iegūt maksimumu – gan kokmateriālu, gan finansiālajā ziņā. Vienlaikus, ja cilvēks ir piedzīvojis tik lielu vilšanos nozares uzņēmumos, kas ir ne tikai emocionāli nepatīkami, bet arī būtisks finansiāls zaudējums, ir ļoti grūti likt noticēt tam, ka eksistē arī godīgi uzņēmumi. Tieši tādēļ mēs konsultējamies ar dažādu nozaru ekspertiem, lai atrastu veidu, kā nodrošināt klientus ar pilnīgi visu informāciju, iespēju tiešsaistē iesaistīties visos procesos un garantētu pilnīgu caurspīdīgumu, lai kliedētu jebkuras neskaidrības.

Pastāsti, ar kādām tehnoloģijām Dižozols to spēj nodrošināt?

Klientam to nodrošinām pavisam vienkārši – mūsu mājaslapābūs tāda sadaļa kā Klienta kabinets, kur katrs meža saimnieks, kura īpašumā mēs veicam apsaimniekošanas darbus, saņem visu informāciju katrā darbu posmā. 

Pirms darbu uzsākšanas meža īpašnieki elektroniski saņem mežaudzes novērtējumu un kubatūru. Tāpat arī piedāvājam vairākus automatizētus risinājumus, kas jau sākotnēji ļauj klientam izdarīt labāko izvēli, lai no sava meža saņemtu maksimumu. Piemēram,nodrošinām koksnes cenu aprēķināšanas sistēmu, kas automātiski rēķina attālumu no krautuves līdz jebkuram nodošanas punktam un katra sortimenta cenas. Rezultātā saimnieks uzreiz redz pilnīgu informāciju – kādas ir gala izmaksas un ieguvums, vedot dažādus sortimentus uzdažādiem nodošanas punktiem.

 Veicot meža izstrādi, uz Klienta kabinetu automātiski tiks nosūtītas izdrukas no hārvesteriem – cik daudz koku nozāģēts. Pēc tam sekos arī elektroniska atskaite no izvedēja, lai zinātu, cik daudz koku konkrētā brīdī ir izvests uz krautuvi. Katra krautuve būs aprīkota ar novērošanas kamerām, kurām klients var pieslēgties 24/7 un pārliecināties par to, ka krautuvē esošie kokmateriāli atrodas drošībā. Visas kokmateriālus pavadošās pavadzīmes automātiski augšupielādējas sistēmā, un tām iespējams piekļūt jebkurā brīdi. 

Arī visas mūsu automašīnas šobrīd tiek aprīkotas gan ar novērošanas kamerām, gan GPS izsekošanas iespēju, līdz ar to Klientu kabinetā būs iespējams redzēt gan veiktos maršrutus kartē, gan pieslēgties katras automašīnas novērošanas kamerai. Un pats galvenais – mēs klientiem nododam uzmērījumus, kas tiek saņemti pie kokmateriālu nodošanas. Uzmērījumus veic VMF LATVIA, kas ir neatkarīgs sertificēts koksnes uzmērīšanas un uzskaites uzņēmums. Viņiem koksnes uzmērīšanu uztic arī AS Latvijas valsts meži

Tātad, tas viss kopā klientam nodrošina pilnīgu procesa izsekojamību?

Tas nodrošinane vien pilnīgu caurspīdīgumu katram Dižozols veiktajam darbam, bet arī drošību klientam. Uzskatu, ka tikai šādā veidā, ļaujot pilnībā iesaistīties un kontrolēt katru no darbiem, iespējams novērst šaubas,  ja tādas klientam ir radušās. Mēs gribam, lai mūsu saimnieki jūtas droši, ka tiešām saņem labāko iespējamo pakalpojumu nozarē. Tieši tādēļ arī paši sev esam uzcēluši ļoti augstu latiņu un ceram, ka visa nozare drīzumā sekos mūsu piemēram. Turklāt mūsu nodrošinātie tehnoloģiskie risinājumi negarantē tikai drošību un caurspīdīgumu. Būtiski, ka tie dod reālu ieguvumu – zemākas pakalpojumu izmaksas,  jo procesus iespējams automatizēt, ātrāku informācijas apriti un svarīgākais – augstākus ienākumus mūsu saimniekiem.

Vai ir jau jauni plāni un izdomāti nākamie soļi šajā lauciņā?

Bez tā jau nevar! Nākamais solis – mākslīgā intelekta sistēmas. Šobrīd esam izveidojuši iestrādes, lai varētu sākt domāt par to, kā, izmantojot mākslīgo intelektu, atpazīt koku sugas, dažādus sortimentus, veidot nogabalu kartes, novērot un paredzēt mežaudzes izmaiņas gadu gaitā. Jau šobrīd Somijā ir mākslīgā intelekta uzņēmums, kas nodarbojas ar satelīta datu savienošanu ar attēliem no zemes, lai spētu paredzēt mežu attīstību. Mēs vēlamies iet vēl tālāk – satelīta attēli var kalpot kā mūsu jaunās novērošanas kameras. Un tas tikai ar vienu mērķi – lai meža saimnieks jebkurā brīdī varētu kontrolēt to, kas notiek viņa īpašumā. Es ticu, ka pēc 10 gadiem pasaulē būs pavisam citāda pieeja mežu apsaimniekošanā un klientiem nebūs jāsatraucas par to, vai kādam uzņēmumam var uzticēties. Mēs jau šodien piedāvājam to, ko cerams pēc kāda laika piedāvās visa pasaule. 

Citi jaunumi

Meža inventarizācija

Palīgs meža apsaimniekošanā

Gribu pārdot mežu?!